ŻYWIENIE

Psy jedzą chętnie. Nie tylko wtedy, gdy są głodne. Stąd n\tez nie można zdać się przy karmieniu tylko na instynkt. Psy jedzą najczęściej bardzo szybko (żarłocznie) i czasem bardzo dużo. Prawie każdy pies potrafi zjeść o połowę więcej niż powinien. Gotowy pokarm czy to w puszkach, czy w pudełkach, torbach lub miseczkach przygotowany jest pod kontrolą weterynaryjną. Jest pełnowartościowy i można przechowywać do bardzo długo.

 

Czym powinny być karmione psy?

W żadnym przypadku wieprzowiną. Podstawą posiłku dorosłego psa powinno być pokrojone w kostkę mięso z kurczaka, indyka, cielęcina lub wołu. Do mięsa dodaje się w stosunku 1:3 na zmianę gotowany ryż lub makaron, gotowane i rozdrobnione ziemniaki i warzywa lub produkty zbożowe dostarczające błonnika.

 

Czy psu można podawać kości?

Można, tyle że z umiarem. Psy uwielbiają kości, jednak ich nadmiar często doprowadza do zaparć i trudności z wypróżnianiem. Przeznaczoną dla psa kość należy koniecznie obgotować lub sparzyć. Nie powinno się psu podawać kości drobiowych, gdyż są one zbyt kruche, łatwo się łamią, ich ostro zakończone końce mogą powodować zadławienia lub wbijać się w gardło. Jeśli podajemy już kości z drobiu, to najlepiej drobne kosteczki z szyjek, które są bardzo wartościowym składnikiem diety, a nie niosą za sobą niebezpieczeństwa zadławienia.

 

Jak powinna wyglądać dieta starszego psa?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wraz z wiekiem u psów spada zapotrzebowanie na energię dostarczaną wraz z pokarmem. Z reguły bowiem starsze psy są mniej aktywne ruchowo. Zmieniają się także możliwości przyswajania pewnych składników pokarmowych i ich wykorzystanie przez organizm. Niektóre narządy wewnętrzne, jak wątroba, czy nerki nie wykazują już pełnej wydolności. Z tego też względu dieta starszego psa powinna być pozbawiona dużej ilości tłuszczów (z wyjątkiem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i 6). Podobnie jest w przypadku dużej ilości białka pochodzenia zwierzęcego (mięsa). Dieta zbyt bogata w mięso może powodować zaburzenia wydolności pracy nerek. Z kolei dieta z dużą zawartością węglowodanów (makaron, kasza, ryż) może dostarczać organizmowi zbyt dużo energii (kalorii), prowadząc do otyłości.

Samodzielne przygotowanie jedzenia dla ukochanego, aczkolwiek już nie młodego zwierzęcia, nie jest więc proste. W sklepach dostępne są gotowe karmy (pokarmy suche, puszki) przeznaczone dla poszczególnych grup wiekowych psów, z uwzględnieniem ich aktywności życiowej. Decydując się na zakup gotowej karmy, opiekun zwierzęcia powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na jej odpowiednie zbilansowanie (tzw. składy gwarantowane), a także na parametry ilościowe, gwarantujące pokrycie niezbędnych składników pokarmowych. Nie bez znaczenia jest też cena i smak. Jeżeli karma spełnia wszystkie powyższe warunki, a w dodatku jest wzbogacona o wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 (n-3, n-6), to można ją polecić. Jeśli jednak, tak jak w przypadku naszej czytelniczki, właściciel samodzielnie przygotowuje posiłki dla swojego pupila, powinien pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji składników pokarmowych.

Podajemy prosty przepis na zdrową dietę:

Objętościowo ok. 70 proc. pożywienia stanowić powinny kasza, ryż, makaron; ok. 20 proc. - dobrej jakości mięso (wołowina, jagnięcina) lub ryby; ok 10 proc. - gotowane warzywa. Ze względu na osłabioną motorykę jelit i inne niedomogi przewodu pokarmowego starszego psa, tak przygotowaną dzienną rację pożywienia najlepiej rozłożyć na mniejsze porcje i podać kilka razy w ciągu dnia.

Wszystkim, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę o żywieniu starszych psów, polecam lekturę książki dr. K. Anusza "Geriatria psów", Wydawnictwo ALFA 1997. Prócz informacji o żywieniu czytelnik znajdzie tu wiele praktycznych informacji na inne tematy, dotyczące pielęgnacji i obchodzenia się ze starszymi psami.

 

Błędy żywieniowe.

Dlaczego psy jedzą trawę?

Jeśli pies zjada trawę, wskazuje to, że wydzielanie soków żołądkowych nie jest prawidłowe. Często trawę jedzą psy karmione wyłącznie mięsem, co prowadzi do nadmiernego zakwaszenia organizmu. Zdarza się, że przy niedoborze podstawowych składników w pokarmie pies zjada własny kał. Trzeba natychmiast zacząć podawać psu wystarczającą ilość warzyw, owoców i kwaśny dwuwęglan sodowy.