Szczeniak

Witaj w domu, piesku!
Pojawienie się w domu szczeniaka to radosna chwila dla całej rodziny. Dla psa natomiast to najważniejszy moment w życiu. Pierwsze dni mają dla jego psychiki podstawowe znaczenie.Przygotowanie na przyjęcie szczeniaka:
Wcześniej, zanim jeszcze mały ulubieniec u nas zamieszka, trzeba odpowiednio przygotować mieszkanie. Zabezpiecz kable, kontakty, schody, usuń dziecięce zabawki. Rozsądnie byłoby zwinąć dywany, a podłogę wyłożyć gazetami.

Elementarne zasady:
Pierwsze dni przesądzają o zgodnym pożyciu powiększonego rodzinnego stada. Jeśli od początku pozwolisz psiakowi wchodzić sobie na głowę, będziesz miał później kłopoty. Od razu ustal więc zasady i bądź konsekwentny w ich przestrzeganiu. Nie wpuszczaj malca do łóżka, nie pozwól mu jeść przy stole, ani skakać na siebie przy powitaniu.

Pierwsze dni:
Przez pierwsze dni szczeniak będzie tęsknił za matką, to normalne. Nie karć go za popiskiwanie w nocy, raczej uspokój smacznym kąskiem. Nie bądź zaskoczony, kiedy brzdąc zabierze się do obgryzania dywanu, nogi od stołu albo butów. Ząbkujący szczeniak zazwyczaj znajduje sobie podobne zajęcia. Odwróć jego uwagę zabawką lub smakołykiem. Nie stosuj kar - malec kary nie zrozumie, a będzie negatywne sobie ciebie kojarzył. Mokra plama na podłodze to też częste doświadczenie w tym okresie. Bądź cierpliwy, załatwiania się na dworze nauczysz pieska dopiero po szczepieniach i po obowiązkowej karencji. Tymczasem niech załatwia się na gazetę, pochwal każdą udaną próbę. Nigdy nie używaj imienia psa w kontekście negatywnym. Niech jego imię kojarzy mu się z przyjemnością. Wymawiaj je więc tylko podczas pieszczot, zabawy i jedzenia.

Żywienie:
Hodowca powinien zaopatrzyć cię w pewną ilość karmy takiej, jaką mały dotychczas jadł. Zmiana i domu, i diety to za duży szok, który może spowodować zaburzenia układu pokarmowego. Między 7. i 12. tygodniem życia szczeniaka karmimy pięć razy dziennie. Mniej więcej co 6 tygodni zmniejszaj mu liczbę posiłków o jeden, tak by w końcu pozostać przy dwóch dziennie. Szczeniaka można żywić wyłącznie suchą karmą typu junior, albo przygotowywać posiłki samodzielnie.

Menu szczeniaka:
Mielone mięso cielęce lub drobiowe, twaróg, rozgotowany ryż, żółtko, gotowane warzywa, kaszki dla niemowląt. Dieta musi być wzbogacona o kompleks witamin i minerałów.
Nie wolno podawać: słodyczy, wieprzowiny, białka jaj, ziemniaków oraz warzyw cebulowatych, kości długich, zwłaszcza drobiowych.

Zdrowie:
Jak najszybciej odwieź z psiakiem lekarza weterynarii, żeby ocenił jego kondycję, ustalił kalendarz niezbędnych szczepień, odrobaczania, odpchlania i zalecił odżywki. Malec powinien być zaszczepiony przez hodowcę na nosówkę i parwowirozę. Lekarz wykona następne szczepienia i ustali okres karencji. Po szczepieniu nie kąp psa ani obciążaj wysiłkiem fizycznym.

Konieczne akcesoria:
Do pełni szczęścia szczeniak potrzebuje jeszcze własnego posłania, kilku zabawek oraz cienkiej obroży, do której przyzwyczajaj go zanim jeszcze wyruszycie na pierwszy spacer.